MAGAZÍN

Vlnený koberec do obývačky iste patrí: Skrášli i zahreje

Vlnený koberec do obývačky iste patrí: Skrášli i zahreje

Oplatí sa investovať do vlneného koberca, keď sú na trhu dostupné i lacnejšie syntetické výrobky?

Rozhodli ste sa pre vlnený koberec do obývacej izby? Prezradíme vám, aké má tento unikátny prírodný materiál vlastnosti, prečo je lepší ako syntetický aj to, ktoré vzory teraz patria v trendoch bytového dizajnu medzi najžiadanejšie.

Obsah:

Vlna je tradičný prírodný materiál, ktorého vynikajúce vlastnosti už preveril čas. Niet sa preto čo čudovať, že aj vlnené koberce sa, napriek svojej vyššej cene, tešia, mimoriadnej obľube. Ich popularitu ešte posilnil škandinávsky trend bývania, ktorý preferuje klasické prírodné materiály, odtiene i textúry.

Prečo je vlnený koberec lepší ako syntetický?

Vybrať si vlnený koberec do obývačky je správne rozhodnutie nielen vďaka jeho príťažlivému vzhľadu. Obývačka je miestnosť určená najmä na relax a oddych a práve takýto koberec vašu izbu dokonale zútulní a zahreje. Vlna sa totiž radí medzi špičkové textilné materiály s výbornými vlastnosťami, ktoré oceníte práve počas dlhoročného využívania výrobku.
Pre lepšiu ilustráciu si porovnajte zásadné rozdiely medzi syntetickými a vlnenými kobercami:

Syntetický koberec

Vlnený koberec

umelý materiál
prírodný materiál
menej príjemný a ostrejší na dotyk
veľmi príjemný, mäkký a hrejivý na dotyk
náchylný na znečistenie
odolný voči znečisteniu
rýchlo sa zošľape, zľahne
elastické vlákno – nezošľape sa, nezľahne
nepriedušný materiál
materiál s vysokou priedušnosťou
nižšie termoizolačné vlastnosti
vysoká termoizolačná schopnosť a hrejivosť
vysoko horľavý materiál
nehorľavý materiál
dostupná cena
cenovo náročnejší produkt


Naša rada!
Cenovo náročnejší vlnený koberec vám môže výborne poslúžiť dlhé roky, lacnejší syntetický variant rýchlejšie opotrebujete, takže investícii do nového koberca sa čoskoro opäť nevyhnete.

Vybrať si tkaný alebo vlnený koberec s vysokým vlasom?

Vzhľad či vlastnosti vlnených kobercov ovplyvňuje aj spôsob ich výroby. Ten v konečnom dôsledku rozhodne o tom, či pôjde o koberec hladký a nízky, alebo mäkký a „huňatý“ s vyšším vlasom.

Z pohľadu výroby si môžete vybrať z troch základných typov vlnených kobercov:
 1. tkaný – klasický spôsob, pri ktorom sa vpletá útok do osnovy (nízke praktické koberce, s vysokou pevnosťou, ktoré sa výborne uplatnia nielen v obývacej izbe, ale i v predsieni či na schodoch)
 2. vpletaný – vlákno vlny je vpletané do pevnej podkladovej látky. Ak sú vpletené slučky zostrihané, vznikne obľúbený „huňatý“ koberec typu shaggy. Tieto, na dotyk príjemne mäkké a hrejivé vlnené koberce, sú ideálne do obývacej izby k pohovke či v spálni ku posteli
 3. guľôčkový – zaujímavá, menej obvyklá technológia, pri ktorej je koberec vytváraný zošívaním guľôčok z vlnenej plsti. Ide o mimoriadne efektné dizajnové výrobky vyššej ceny ideálne napríklad pod konferenčný stolík do obývačky

Produkty z katalógu

Naša rada!
Ak hľadáte skutočnú kvalitu, vyberte si ručne vyrobený vlnený koberec, ktorý zaujme jedinečnosťou spracovania i výsledným originálnym vzhľadom.    

Jednofarebný alebo vzorovaný vlnený koberec?

Pri výbere tvaru, farebného odtieňa či vzoru vlneného koberca, zoberte do úvahy štýl i celkové parametre obývacej izby. Koberec môžete umiestniť napríklad pod konferenčný stolík k pohovke či voľne do stredu miestnosti.

V kolorite vlnených kobercov majú najväčšie zastúpenie prírodné zemité odtiene. Z farieb dominujú jemnejšie tlmené tóny a ich vzájomné kombinácie, najmä:
 • biela
 • béžová
 • sivoružová
 • sivá
 • hnedá
 • modrá
 • čierno - biela
Paleta vzorov prináša okrem moderných prvkov aj inšpirácie tradičnými východnými kultúrami. Mimoriadnej obľube sa momentálne tešia štýlové vlnené koberce vychádzajúce z tvarov a  motívov klasickej marockej mozaiky či indickej mandaly.

V aktuálnom sortimente, okrem jednofarebných vlnených kobercov, nájdete:
 • abstraktné moderné motívy
 • orientálnu ornamentiku 
 • bežné geometrické vzory a tvary

Najčastejšie otázky (FAQ) ohľadom Koberce

Oplatí sa investovať do vlneného koberca, keď sú na trhu dostupné i lacnejšie syntetické výrobky?

Kúpa vlneného koberca sa vám rozhodne vyplatí, keďže ide o špičkový prírodný produkt s vynikajúcou priedušnosťou i termoizolačnými vlastnosťami. Vďaka vysokej kvalite použitého vlákna, ktoré sa neláme a je príjemné na dotyk, vám vlnený koberec vydrží krásny po dlhé roky.

Aký typ vlneného výrobku je shaggy koberec?

Ide o mimoriadne obľúbený mäkký huňatý koberec s vysokým zostrihaným vlasom, pričom sú jeho jednotlivé vlákna vpletané do podkladovej látky. Shaggy vlnený koberec je ideálny pod konferenčný stolík či ku posteli.

Nie je svetlý vlnený koberec náchylný na znečistenie?

Vôbec nie. Kvalitné vlnené koberce, na rozdiel od lacnejších syntetických napodobenín, obsahujú prírodné oleje, ktoré prirodzene premasťujú vlákno a zabraňujú tak znečisteniu výrobku. Tým sa zároveň i predlžuje životnosť koberca, bez nežiadúcej zmeny vzhľadu.
Viac produktov z kategórie Koberce nájdete v našom katalógu.
Hore